Główny Szlak Beskidu Sądeckiego (GSBS)

Szlak turystyczny mierzący około 200 kilometrów, poprowadzony po całym paśmie Beskidu Sądeckiego, rozpoczyna się i kończy w miejscowości Piwniczna-Zdrój. Prowadzi wieloma szlakami turystycznymi, ścieżkami przyrodniczymi a nawet ścieżkami rowerowymi (których jest tylko kilka kilometrów).

Większość to szlaki turystyczne, natomiast ścieżki łączą ze sobą ważniejsze szlaki, dzięki temu można zobaczyć walory przyrodniczo - krajoznawcze Beskidu Sądeckiego. Trasa przechodzi przez najważniejsze szczyty i miejscowości pasma, pomija jednak takie miasta jak Nowy Sącz i Stary Sącz. Wędrowcy odwiedzą między innymi Krynicę-Zdrój, Muszynę, Rytro, Szczawnicę czy Piwniczną-Zdrój, 4 schroniska PTTK, chatki górskie i zobaczą sporo atrakcji Ziemi Sądeckiej.

Podczas wędrówki szlakiem warto mieć ze sobą mały dzienniczek (np. kartę potwierdzeń), będzie nam przydatny przy dokumentowaniu przebytych wycieczek, zbieraniu pieczątek czy dodawaniu zdjęć.

Szlak w dwóch miejscach biegnie na tym samym odcinku, obok Przehyby i Rytra (ok. 4 km).

"Zahaczyliśmy jeszcze o Pieniny schodząc szlakiem z Przehyby do Szczawnicy. Będzie można zobaczyć wtedy Wodospad Zaskalnik jak i samą Szczawnicę."

Autorzy projektu na swoim blogu utworzyli zakładkę „Zdobywcy”, w której będą dokumentować nazwiska śmiałków, którzy odważyli się podjąć wyzwanie i przejdą Główny Szlak Beskidu Sądeckiego. Nie ma przy tym żadnych wymogów czasowych aby przejście szlak, można tego dokonać podczas kilku wypraw czy też za jednym zamachem. Według twórców, narzucanie terminu, w którym trzeba się zmieścić mija się z celem, lepiej iść własnym tempem i zobaczyć więcej. Za początek zdobywania GSBS uważa się 01.01.2015r.

Główny Szlak Beskidu Sądeckiego to ciekawa propozycja na dłuższy urlop. Podróżnik przeżyje niesamowitą przygodę, nocując w schroniskach lub w namiocie, budząc się gdzieś na łące razem z wschodzącym słońcem, ogrzewając się przy ognisku czy zawierając nowe znajomości.

Podróżując szlakiem, będzie można wiele zobaczyć, od popularnych miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych po wodospady, rezerwaty i fantastyczne widoki na tatrzańskie wierzchołki.

Do zobaczenia na szlaku!


Mapa w dużej rozdzielczości wydawnictwa Compass


Autorami projektu są Angelika i Mateusz, którzy przemierzają pasma górskie Beskidu Sądeckiego oraz prowadzą stronę mynaszlaku.pl

"Za początek, a zarazem koniec szlaku wybraliśmy turystyczną miejscowość Piwniczną-Zdrój, do której bez problemu dostaniemy się autobusami z Nowego Sącza, które kursują na tej trasie co kilkanaście minut."

Zachwyć się Beskidem Sądeckim.

Pliki do pobrania